Spis nowych bogów

Poniższy spis bóstw ma za zadanie inspirować i jest jedynie spisem przykładowych zjawisk jakimi możecie się wzorować by stworzyć postać na blogu. Spis z pewnością będzie jeszcze niejednokrotnie rozbudowywany, więc jeśli uważacie, że warto byłoby dodać do niego inne ciekawe przykłady - dajcie nam znać. Na pewno bardzo chętnie skorzystamy z waszych sugestii!

– postać kanoniczna
– postać wolna


proces
Amerykanizacja – proces rozpowszechniający i utrwalający symbole, kulturę, zwyczaje, zachowania kojarzące się ze Stanami Zjednoczonymi. Personifikacja amerykanizacji potrafi manipulować człowiekiem oraz wpływać na jego postawę w zakresie swojego istnienia.

 Globalizacja [mr. World] – proces dążący do współzależności oraz integracji państw na całym świecie dążący do utworzenia się efektu globalnej wioski. Personifikacja globalizacji zna każdego mieszkańca ziemi, zarówno z nazwiska, jak i stylu życia czy też upodobań.

Makdonaldyzacja – proces upowszechniania się barów szybkiej obsługi, sieci typu fast food we wszystkich dziedzinach życia społecznego człowieka. Personifikacja makdonaldyzacji potrafi manipulować śmiertelnikami, a także zna rozmieszczenie każdego lokalu fast food i wie, kto aktualnie się tam znajduje i co się w nim dzieje.

Komercjalizacja – proces dążący do oparcia różnych spraw, w tym również aspektów kulturowych, na zasadach handlowych. Personifikacja komercjalizacji potrafi manipulować nie tylko człowiekiem, ale też sposobem, w jaki postrzega niektóre sprawy. Komercjalizacja, dla lepszego efektu, współpracuje z mediami.


postawy
Agnoscytyzm – pogląd, według którego niemożliwe jest całkowita pewność, iż bóg istnieje czy też nie, głosi, że ludzkie poznanie rzeczywistości jest ograniczone i nie dostarcza obiektywnej wiedzy o świecie.

Ateizm – odrzucenie wiary w istnienie jakichkolwiek bogów. Personifikacja ateizmu potrafi nie tylko umiejętnie odebrać wierzących, ale również zablokować moc słabszego od siebie boga.

Feminizm – ruch związany z równouprawnieniem kobiet. Jest to pojęcie niezwykle szerokie i wewnętrznie podzielone. Wiadomo jednak, że personifikacja feminizmu potrafi zarówno motywować, jak i mieszać w głowie. Inni bogowie spierają się, czy Feminizm w ogóle panuje nad własną mocą. Jedno jest pewne, jest niezwykle potężnym bogiem.

Konformizm – postawa polegająca na dostosowywaniu swojego zachowania wskutek rzeczywistego bądź wyobrażonego wpływu otoczenia. Personifikacja konformizmu potrafi wpływać na myśli i psychikę człowieka lub słabszego boga, manipulować jego myślami i łamać jego upór, dostosowując do własnych celów.

Konsumpcjonizm – postawa polegająca na dążeniu człowieka do pozyskiwania jak największej ilości dóbr. Personifikacja konsumpcjonizmu potrafi manipulować człowiekiem oraz wpływać na niego w zakresie swojego istnienia. Potrafi nakłonić go do zdobycia rzeczy nawet całkowicie niepotrzebnej.

Mainstream – utożsamiany często z popkulturą. Jest to ideologia, postawa polegająca na podążaniu za rzeczami masowo akceptowalnymi, dostępnymi dla szerokiego grona odbiorców. Personifikacja mainstreamu potrafi masowo wpływać na gusta większości ludzi oraz bogów w ten sposób, aby wedle własnej woli decydować o tym, co zostanie zaakceptowane przez społeczeństwo, a co odrzucone.

Materializm – postawa dążąca do zaspokojenia poczucia bezpieczeństwa materialnego. Personifikacja materializmu potrafi ogłupiać i manipulować podatnymi ludźmi, przestawiając im tym samym system wartości.

Postmaterializm – postawa przeciwna materializmowi, wedle której liczą się nie rzeczy materialne, a możliwość samorealizacji, osiągnięcia sukcesu czy też wyrażenia własnego zdania. Personifikacja postmaterializmu nie manipuluje ludźmi i bogami, a stara się pomóc odnaleźć w sobie niematerialny system wartości. Postmaterializm stale sprzecza się z Materializmem.

Social Justice – postawa wzmacniająca koncepcję sprawiedliwego traktowania oraz dobrych relacji między jednostką a społeczeństwem. Personifikacja social justice potrafi umiejętnie manipulować umysłami ludzi w ten sposób, aby nie tylko domagali się poszanowania swoich praw, ale też stwarzali kolejne problemy, które miałyby być z czasem rozważane i rozwiązywane, głównie przez polityków.


postęp technologiczny
Elektronika – jej narodziny datuje się na XIX wiek. Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, że wynalezienie żarówki zrewolucjonizowało świat na tyle, że każdy współczesny człowiek jest wręcz uzależniony od elektryczności. Potomkiem Elektroniki natomiast jest Technologia. Personifikacja Elektroniki potrafi zapanować nad przepływem prądu, wywołać go, jak również go zniwelować wedle własnej woli.

Kolej – choć ślady kolei odkryto już w starożytności i średniowieczu, dopiero w XIX wieku bóstwo to narodziło się naprawdę, kiedy ludzie zaczęli korzystać masowo z szynowego środka transportu. Kolej była kolejnym czynnikiem, który zrewolucjonizował i zawęził świat, dając możliwość szybszej i dalszej podróży. Dzisiejsza Kolej to już nie tylko pociągi, to również komunikacja miejska opierająca się na torach, czyli tramwaje czy też metro. Kolej wie dokładnie, dokąd zaprowadzą które tory, potrafi przestawiać je wedle własnej woli. Zna również wszystkie nośniki, czyli wagony i wie dokładnie, kto w nich podróżuje.

Komunikator – bóstwo to nie funkcjonuje samodzielnie, ale przy wsparciu medium, a dokładniej Internetu. Prawdopodobnie dlatego, że Komunikator jest potomkiem Internetu oraz Poczty. Jest odrobinę starszy niż media społecznościowe, ale nie przeszkadza mu to pomagać im w funkcjonowaniu. Dzięki takiemu wsparciu ma się całkiem dobrze w dzisiejszych czasach. Personifikacja komunikatora zna i archiwizuje wszystkie wymienione informacje i rozmowy za pośrednictwem któregoś z rodzaju istniejącego już komunikatora.

Lotnictwo – wiadomym jest, że już Leonardo da Vinci rozważał, jak człowiek mógłby wznieść się w powietrze. Ale to jeszcze nie wtedy pojawiło się bóstwo Lotnictwa, pojawiło się dopiero wtedy, kiedy ludzie zaufali, że naprawdę mogą wznieść się w powietrze. Lotnictwo panuje więc nad każdego rodzaju transportem podniebnym, nad samolotami, helikopterami, samolotami wojskowymi, paralotniami, a nawet balonami. Lotnictwo zdołało namącić niektórym ludziom w głowach do tego stopnia, że niektórzy koniecznie muszą posiadać własny samolot jako oznaka statusu społecznego. Wiadomym jest, że Lotnictwo to bardzo kapryśne bóstwo. Raz jest w stanie użyczyć swoich sprzętów, aby w innym przypadku ten sprzęt zniszczyć i tym samym złożyć sobie krwawe ofiary.

Motoryzacja – produkcji samochodów podjęto się już wcześniej, ale bóstwo narodziło się dopiero w XX, wraz z założeniem pierwszego przedsiębiorstwa samochodowego. Motoryzacja przypadła ludziom do gustu do tego stopnia, że stawała się coraz bardziej powszechna, a na rynku zaczęły pojawiać się nowe modele, najpierw samochodów, potem również innych pojazdów. Motoryzacja z czasem namąciła ludziom w głowach do tego stopnia, że często posiadany pojazd jest wizytówką oraz przedmiotem świadczącym o statusie finansowym. Motoryzacja zna wszystkie swoje pojazdy, a gdy tylko tego zapragnie, może zmusić je do posłuszeństwa nawet wbrew woli kierującego. Ciemniejszą stroną Motoryzacji jest fakt, że bardzo lubi krwawe ofiary z wypadków samochodowych.

Poczta – poczta jest bogiem bardzo starym, możliwe nawet, że najstarszym ze starych bogów, bo narodził się już w starożytności i od tego czasu trzyma się bardzo dobrze. Poczta to nie tylko listy, to również przesyłki kurierskie, paczki, pocztówki i wszystko inne, co przesyłane jest między ludźmi na odległość. Potomkiem poczty jest Komunikator. Personifikacja poczty wie dokładnie, co, kiedy i komu zostaje wysłane. Co więcej, potrafi zlokalizować każdego człowieka i boga, do którego kiedykolwiek dotarła jakakolwiek przesyłka.

Technologia – bóstwo narodziło się w XX wieku z Elektroniki. Kiedy tylko ludzi zaczął ogarniać szał na ułatwianie sobie życia za pomocą elektryczności, zaczęły powstawać coraz to nowsze wynalazki na jej bazie. Tymi wynalazkami włada Technologia, która zdążyła zawładnąć umysłami ludzkimi do tego stopnia, że nowości techniczne są momentami dla nich wyznacznikiem statusu materialnego. Technologia włada wszystkimi sprzętami, a także dyktuje trendy i podszeptuje niektórym ludziom kolejne rozwiązania. Potomkami Technologii są między innymi Telefon i Internet.

Telefon – do powstania Telefonu przyczyniła się tak naprawdę Prasa, choć w rzeczywistości Telefon jest potomkiem Telegrafu i Technologii. Prasa jedynie pomogła rozprzestrzenić się aparatom telefonicznym i sprawiła, że stały się coraz bardziej powszechne. Dziś Telefon to nie tylko forma komunikacji, ale też momentami symbol luksusu. Telefon gromadzi takie informacje jak treści wszystkich wysyłanych wiadomości SMS i MMS, a także może usłyszeć każdą rozmowę telefoniczną czy wiadomość nagraną na sekretarkę.

Żegluga – zdecydowanie jedno z najstarszych nowych bóstw, jakie chodzą po ziemi. A w zasadzie Żegluga nie chodzi po ziemi, bo najczęściej spotkać ją można na różnej maści statkach. Bóstwo pojawiło się już w momencie, w którym człowiek podjął próbę poskromienia morza, Żegluga zawsze konkurowała ze starymi bóstwami morskimi. Nie była to czysta nienawiść, bo wszyscy kochali morze, ale cele dwóch stron zawsze były zupełnie inne. Personifikacja żeglugi utrzymuje, że bardzo dobrze bawiła się podczas rozkwitu piractwa, bo piraci byli ludźmi, którzy naprawdę kochali morze. Podobnież i Żegluga kiedyś była piratem. Dziś cieszy się, że starzy morscy bogowie nie mają już takiej władzy nad swoimi wodami i może decydować na własną rękę o losach marynarzy oraz pasażerów. Podobnież Żegluga nie potrzebuje krwawych ofiar, ale gdy się irytuje, potrafi zatopić statek wraz ze wszystkimi na pokładzie.


media
Blogi – niegdyś dziennikarzem mogła być tylko osoba z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, koniecznie pisząca do gazety, potem udzielająca się też w radiu czy telewizji. Ale od kiedy to Internet wszedł do grona czterech podstawowych mediów, w głowach ludzi rozpoczęła się też drobna rewolucja i domaganie się możliwości wypowiedzenia. Wtedy powstała personifikacja Blogów. Nazywane są roboczo dziennikarstwem obywatelskim, choć wszyscy doskonale wiemy, że nie tylko na tym zamyka się obszar funkcjonalności blogów. Każdy może go założyć, każdy może go mieć, każdy może zamieścić na nim to, co mu się tylko żywnie podoba. Bóstwo Blogów doskonale zna każdy blog z każdej platformy, może kontrolować przepływ publikowanych postów, a przy tym, dając ludziom wolność słowa, uświadamia ich, że przecież każdy ma prawo do wypowiedzi – i Ty właśnie teraz z niego korzystasz.

DeviantArt – byłoby niezwykle dziwnie, gdyby i artyści nie mieli własnego zakątka. DeviantArt oferuje właśnie im miejsce do publikacji swoich dzieł. Docenia zarówno doświadczonych profesjonalistów jak i szkolących się amatorów. Pozwala im zarabiać, nagradzać się, wymieniać się opiniami, krytykować i inspirować. DeviantArt również kontroluje utworzoną przez siebie społeczność, ale też potrafi inspirować i motywować. Choć niektórzy twierdzą, że jest odrobinę niezrozumiałym dziwakiem.

Facebook – prawdopodobnie jest jednym z najstarszych mediów społecznościowych, które nadal utrzymuje się na czele popularności. Facebook stale przyciąga do siebie ludzi, wprowadzając niewielkie zmiany, gdy aktywność zaczyna spadać. Przez wielu uważany jest na podstawowy środek komunikacji. Facebook jest potomkiem Internetu, wspierany przez Komunikator. Facebook zna dokładnie treści przewijające się przez własny portal, a dodatkowo sam potrafi nad nim zapanować i dbając o niego, zatrzymuje przy sobie wyznawców.

Google – śmiało można powiedzieć, że na ten moment przedsiębiorstwo Google Inc. rządzi prawie całym internetem, za jego pośrednictwem można nie dosyć, że znaleźć wyszukiwane w całej sieci informacje, to również skorzystać z poczty, map, przeglądarki internetowej oraz wielu innych usług, od niedawna posiada nawet własną sztuczną inteligencję. Gromadzi informacje na każdy temat i śmiało można powiedzieć, że jest najbardziej wszechstronnym i wszechwiedzącym nowym bogiem, znającym odpowiedzi na dosłownie wszystko i posiadającym nieograniczony dostęp do informacji. 

Instagram – jest prawdziwą kopalnią inspirujących, pięknie obrobionych zdjęć. Pomaga wybijać się młodym, pięknym dziewczynom, które nazywają siebie Instamodelkami. Jego styl jest luźny, młodzieżowy i reportażowy. Nowością, jaką Instagram wprowadził, były uwielbiane po dziś dzień hashtagi, które teraz współdzieli nie tylko z Twitterem, ale nawet i Facebookiem, choć każdy z tych mediów wykorzystuje je na inny sposób. Instagram zna dokładnie treści przewijające się przez własny serwis, potrafi nad nimi zapanować i komunikować się poprzez nie.

 Internet – jest bardzo młodym, ale prężnie rozwijającym się medium. Jego narodziny datuje się na rok 1990, kiedy to Internet został udostępniony osobom cywilnym. Internet jest ojcem wielu mediów społecznościowych, ale zna się również na dobrej współpracy, wspierając media tradycyjne, takie jak prasa, radio oraz telewizja. Internet jest w stanie zapanować nad siecią, zna dokładnie każde zdanie pozostawione przez ludzi w Internecie, może być kopalnią wiedzy. Przynajmniej dopóki nie straci zasięgu.

Pinterest – elegancja, szyk i styl, tymi trzema słowami można określić charakter Pinteresta. Jeśli Instagram jest jednym biegunem serwisów zdjęciowych, Pinterest z całą pewnością jest drugim. Zwraca się do nieco starszych odbiorców, odrzucając też młodzieżową energię, a stawia po prostu na piękno i elegancję. Zdjęcia umieszczone na tym serwisie mają inspirować i zachwycać. Pinterest, tak jak i pozostały serwisy, potrafi kontrolować i panować swoją społeczność. Niektórzy uważają, że jest niezwykle inspirującą i przepełnioną pasją osobowością.

Piractwo internetowe – istnieją miliony stron służących pobieraniu muzyki, gier, filmów serali lub oglądaniu czy słuchaniu online, a szerokie grono ludzkości z pełną satysfakcją z nich korzysta, oszczędzając w ten sposób masę pieniędzy. Po co mają kupować nową płytę Rihanny, jeśli mogą ściągnąć wszystko w sieci, po co mają iść do kina na Deadpoola, jeśli mogą go obejrzeć w internecie, czy też po co mają kupować w sklepie Simsy, jeśli z łatwością pobiorą je na torrentach.

Portale aukcyjne – polskie, zagraniczne, markowe czy chińskie, możesz już przestać chodzić do sklepów, wszystko znajdziesz w internecie. Jeśli dodatkowo chcesz oszczędzić, to możesz odwiedzić stronę na której swoje rzeczy i produkty wystawiają osoby prywatne w atrakcyjnych cenach i typ sposobem, zamiast za nowe najeczki warte pół wypłaty, po które musiałbyś jechać na drugi koniec miasta, możesz sobie zamówić to samo, z dostawą do domu i w śmiesznie niskiej cenie.

Portale randkowe – kiedyś byli swaci, dziś są tindery i badoo. Kiedyś, aby znaleźć żonę należało pokazać się we wsi, dziś wystarczy przewijać w prawo, a wie o tym doskonale bóstwo portali randkowych, świetnie bawiąc się przy dobieraniu do pary obcych sobie zupełnie ludzi. Czasem umyślnie paruje ich kompletnie bezpodstawnie, pozwala działać przeznaczeniu, bo przecież przeciwieństwa się przyciągają, prawda? Po wyrazie twarzy szufladkuje ludzi w poszczególne kategorie, na przykład smutny singiel, zbuntowany singiel, smutny partner, zakochany partner. Ale ostatecznie chłopak/dziewczyna nie ściana, da się przesunąć.

Prasa – towarzyszy ludziom już od dawna, choć dopiero XIX wiek przyniósł tak naprawdę jej narodziny, kiedy to zaczęto masowo drukować gazety dla ludu (tak zwane penny press). Niektórzy zastanawiają się, czy w dobie Internetu prasa nie zejdzie na dalszy plan lub całkowicie nie zniknie. Ona trzyma się jednak bardzo dobrze, ograniczając się nie tylko do dzienników, ale też czasopism specjalistycznych. Prasa panuje nad swoimi newsami i artykułami i może wpływać na swoich redaktorów, aby napisali to, co ona uzna za słuszne.

Radio – jest potomkiem Telegrafu. Wykorzystywane było pierwotnie w celach militarnych, w następnej kolejności zainteresowały się nim redakcje i podchwyciły wynalazek. Chociaż największa sława Radia już minęła, a jego wyczekiwane audycje zostały zastąpione przez programy Telewizyjne, Radio wciąż istnieje i niewątpliwie będzie istniało jeszcze długo. Jest mistrzem dostosowywania się. Dzięki obserwacji ludzkich zachowań, personifikacja radia nauczyła się być z boku, ale jednak nie wypaść z gry. Radio panuje nad audycjami oraz odbiornikami, może się przez nie komunikować z dowolną istotą na ziemi.

Snapchat – wszyscy dookoła mówią, że świat pędzi naprzód, a tempo życia staje się coraz szybsze. Doskonale wie o tym Snapchat. Aplikacja umożliwia przesyłanie zdjęć i filmików, które oglądać można przez najwyżej 10 sekund, co też łamie w ludziach barierę ograniczeń i wstydu. Snapchat nie różni się od podobnych sobie bóstw, potrafi panować i kontroluje w całości swoją aplikację. Jest bardzo żywiołowy, a niektórzy uważają też, że ma problemy z pamięcią. A może to po prostu roztrzepanie?

Systemy Operacyjne – wraz z pojawieniem się nowych wynalazków - komputerów, tabletów i smartfonów, pojawili się również oni. Windows, który bije rekordy popularności pomimo swojej wyjątkowej zdolności do ciągłych problemów i irytowania wszystkich dookoła. Linuks, którego może nie rozumie przeciętny człowiek, ale który szczyci się obsługą rządowych baz danych, a nawet komputerów NASA. Popularny i kochany przez wszystkich użytkowników Android. I wielu, wielu innych. A Ty? Masz już najnowszego Windowsa 10 czy wolisz walczyć z ograniczeniami instalując nową dystrybucję Linuxa? A może powodzi ci się na tyle by korzystać z Maca?

Telewizja – pojawiała się jeszcze przed wojną w Berlinie i Paryżu, ale jej narodziny dopiero nastąpiły w USA, gdy Europa pochłonięta była wojną. Od tamtego czasu czarno-biały obraz zmienił się na kolorowy, zaczęto nadawać więcej audycji, zwiększając tym samym liczbę dostępnych kanałów, aż do formy, którą znamy teraz. Telewizja to bogini, która potrafi zapanować nad swoimi odbiornikami, a także programami, jak również komunikować się przez nie. Ludzie za to w ofierze składają jej swój własny czas i uwagę.

Tumblr – korzysta z rozwiązania, które zaoferowało bóstwo Blogów, choć zdecydowanie zawęził działalność i tematykę. Pozwala na utworzenie własnego zakątka, ale polega przede wszystkim na udostępnianiu zdjęć, tekstów, obrazków, klipów czy cytatów. Przekazywanie dalej to zdecydowanie znak rozpoznawczy Tumblra. Nie wyróżnia się spośród innych pod względem tego, że panuje nad swoją niewielką społecznością blogową i kontroluje przepływ treści.

Twitterszybko, krótko i na temat, to jest sposób działania tego portalu społecznościowego. Ma ograniczone pole do nadania komunikatu, zaledwie 140 znaków, ale dzięki temu wszystko jest bardziej zwięzłe (można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest bardziej przemyślane). Twitter uznany jest za najszybciej rozwijający się portal społecznościowy, w rankingu popularności znajduje się bardzo wysoko – bo aż na czwartym miejscu. Twitter, tak jak inne media, potrafi zapanować nad własnym portalem, a jako jego personifikacja ma drobne ograniczenia - może porozumiewać się jedynie odpowiadając krótkimi i treściwymi zdaniami.

Wikipedia – wielojęzyczna, internetowa encyklopedia, w której w ciągu kilku sekund możesz znaleźć objaśnienia wszelkich haseł, jakie tylko przyjdą ci do głowy. Serwis umożliwia edycję opublikowanych artykułów każdemu zalogowanemu użytkownikowi, co z jednej strony pozwala na szybkie uporządkowanie danych, a z drugiej prowadzi do możliwych pomyłek i nieprawdziwych informacji.

YouTube – od 2005 roku działał na zupełnie innych regułach niż dotychczasowo znane media społecznościowe – pozwalał szerokiemu gronu na dzielenie się przeżyciami w formie nagranego obrazu i krytyczne odnoszenie się do nich. YouTube jest kolejnym potomkiem Internetu, rozwinął się w stronę przekazu obrazu i dźwięku, który uwielbiany jest przez ludzi coraz bardziej. Zna dokładnie treści przewijające się przez własny serwis, a dodatkowo sam potrafi nad nim zapanować.


styl życia
Body Positive – pojawiło się jako sprzeciw ludzi na narzucone przez Fit, często nieludzkie i nierealne, kanony piękna, a nawołuje do jednego – każdy z nas jest piękny i wartościowy, niezależnie od tego, jak wygląda i ile wynosi masa jego ciała. To bóstwo akceptuje każdego, bezwarunkowo, niezależnie od tego, jak wygląda i jak się zachowuje. Body Positive może odbierać kompleksy i dodawać wiary w siebie każdemu, zarówno ludziom jak i bogom. A jak wszyscy doskonale wiemy – wiara naprawdę czyni cuda.

Boże Narodzenie – magia świąt jest tuż za rogiem! Święty Mikołaj pakuje już prezenty, zaprzęga sanie, a Rudolf z czerwonym noskiem staje na ich czele. Gdzieś aniołki śpiewają Gloria!, w innym miejscu słychać Last Christmas, gdzieś na scenie Mariah Carey śpiewa All I want for Christmas is you. Trzeba jak najszybciej kupić wszystkim prezenty, jak najszybciej i jak najpyszniej ugotować świąteczny obiad, a potem pośmiać się razem z rodziną ze śmiesznych sytuacji. To czas miłości i radości. Narodziny Jezusa? A tak, coś słyszałam. Słodkich ziemniaczków, kochanie? Są przepyszne.

Coaching – kto by nie chciał wierzyć, że może osiągnąć wszystko, wystarczy tylko chcieć. Komu nie wmawiano przez całe życie, że marzenia i ciężka praca zaprowadzą go tam, gdzie chcą. Na tym własnie opiera się coaching. Jego personifikacja jest zdania, że możesz osiągnąć wszystko, jeśli tylko chcesz. I on ci w tym pomoże, jeśli tylko chcesz. Wystarczy tylko, że otworzysz umysł i zaczniesz słuchać. Wszystko stanie się prostsze.

Emo (subkultura) – jest to tak w zasadzie kontrkultura, ponieważ powstali ze sprzeciwu wobec materialistycznego i wulgarnego podejścia amerykańskich raperów. Emo narodziło się w XXI i zdążyło zaciągnąć kilka zapożyczeń z innych subkultur, jak choćby z gothów. Emo są dość depresyjni i pesymistyczni, wypełnieni myślami samobójczymi, gdyż, według nich, nikt nie jest w stanie pojąć ich bólu egzystencjonalnego.

Fit – odkąd zapanował szał na smukłą, idealną sylwetkę, na półkach sklepowych pojawiły się produkty z dopiskiem Be Fit! Czasopisma zapełniły się poradami i inspirującymi zdjęciami, a ludzie poświęcali własną karierę, aby tylko trenować kolejnych, którzy chcieli być fit. Fit, bóstwo lifestyle’u, zdaje się mieć bardzo dobrze, na każdym kroku wymyślając kolejne chwytliwe teksty i kolejne ograniczenia, które mają przybliżyć człowieka do wymarzonej sylwetki. Podobno to działa, a czy tak jest – o tym chyba decyduje bóg Fit.

Halloween – kto by w XXI wieku pomyślał, że Halloween wywodzi się z celtyckiego święta? Ano nikt, bo to teraz nieważne. Najważniejsza jest zabawa, upiorne stroje duchów czy szkieletów, karykatury polityków, a przede wszystkim śmiech i zbieranie cukierków. Są ludzie, którzy czekają na to cały rok, którzy mogliby podporządkować sobie temu życie. Jeśli do nich nie należysz, musisz poważnie zastanowić się nad sobą oraz tym, czy w Twoim życiu jest wystarczająco dużo rozrywki.

Hippie (subkultura) – pojawili się w połowie lat 60. XX wieku, sprzeciwiając się konsumpcyjnemu stylowi życia amerykanów, jaki wtedy zaczął się pojawiać. A przynajmniej między innymi, hippisi byli swoistymi anarchistami, którzy odrzucali wszelkie ograniczenia, zarówno prawne, jak i kościelne, kulturowe i tym podobne. Ponadto byli pacyfistami, ich najbardziej popularnymi hasłami było Peace and love czy Make love, not war. Sprzeciwiali się zarówno wojnie w Wietnamie, którą prowadziło USA, jak i obowiązkowej służbie wojskowej. Bardzo często sięgali po substancje psychotropowe czy narkotyki, chadzali również boso, by, jak mówili, być bliżej Matki Ziemi.

Hipster (subkultura) – dla hipsterów niezwykle ważne jest wyróżnienie się. Nawiązują do artystycznych dusz, pokazują swoją artystyczną naturę ubierając artystyczne ubrania i szukając artystycznych rozwiązań. Przykładają niezwykle wielką wagę do swojego wizerunku, bo to głównie na nim opiera się ich ideologia. Starają się zerwać ze wszystkimi przejawami kultury masowej. Za wszelką cenę są w stanie pokazać, że inny nie znaczy gorszy.

Moda – towarzyszyła ludziom od wieków. Kojarzona była głównie z kobietami, choć obejmowała również i mężczyzn, narzucając nowe kanony i standardy, w każdym kraju inne. Współczesny świat dotarł do punktu, gdzie nikt nie wstydzi się przyznać, że reaguje na zmiany modowe i personifikacja Mody jest bardzo z tego powodu zadowolona. To ona dyktuje trendy od zawsze, to ona zniewala ludzkie umysły, wmawiając, że w ten sposób wygląda się najlepiej. A perfekcyjny wygląd to oznaka, że należy Cię szanować, czyż nie?

Metal (subkultura) – pojawili się na początku lat 70., równolegle w Wielkiej Brytanii i USA. Dla metalowców liczy się przede wszystkim jedno. Muzyka. Ona jest dla nich najważniejsza i to tylko i wyłącznie ona rodzi ewentualne podziały wewnątrz grupy. Nie kierują się żadną określoną ideologią w działaniu, choć często myleni są z satanizmami przez treść piosenek metalowych. Kolorem charakterystycznym dla metalowców jest czerń.

Pedantyzm – masz tak czasem, że myjesz swoją lśniącą podłogę mieszanką Cifa, Domestosa i Virutonu Extra w piętnastoprocentowym stężeniu, po odwiedzinach kolegi? Nie? Cóż, pedantom niewiele do tego poziomu brakuje. Starannie ułożone długopisy na biurku, równolegle spoglądające na perfekcyjnie przystrzyżony krzew, za połyskującą taflą okiennej szyby to codzienność. W życiu pedanta nie ma miejsca na chaos, jaki wywołuje nierówno zawiązana sznurówka.

Punk-rock (subkultura) – z początku nie głosili żadnej ideologii, z czasem jednak zaczęli głosić hasła anarchistyczne, nawołujące do bojkotu wojska czy policji. Często też negują istnienie Boga. W ich szeregach znajdują się też osoby domagające się równości, sprzeciwiające się rasizmowi. Uważają, że dobra materialne są poza ich zasięgiem.

Skate (subkultura) – z początku w tym pojęciu zamykało się surferów, którzy czekali na odpowiednią falę do dobrego ślizgu. Dzisiaj nazywa się tak młodzież, która upodobała sobie jazdę na deskorolce, rolkach, snowboardzie i rowerach. Spotykają się często w skate parkach i tam ćwiczą kolejne triki. Dla nich liczy się głównie jedno – aby dobrze się bawić i stawać się coraz lepszym w tym, co się kocha.

Uroda – istniejąca niemal od zawsze, tak jak zawsze stawiana była obok Mody. Razem te dwie personifikacje dawały idealną całość, podrzucając kanony piękna aktualnych czasów. Uroda również przez znaczną większość czasu kojarzona była głównie z kobietami, aż mentalność ludzka nie zaczęła się zmieniać. Dzisiaj już nie tylko kobiety, ale też i mężczyźni muszą dobrze wyglądać, aby uważać się za kogoś. Mawiają, że najlepszym przyjacielem Urody jest lustro, a ona sama spędza bardzo wiele czasu, wytwarzając kosmetyki i patronując wszystkim tym, którzy ze swoim pięknem chcą się pobawić. Bo teraz można zrobić przecież wszystko. Prawda?

Weganizm – zwierzęta od dawna były naszymi przyjaciółmi, a przyjaciół się nie zjada. Dawni ludzie nie rozumieli tego i z okrucieństwem mordowali, a następnie pożerali swoich mniejszych pobratymców, nie zważając na ich uczucia, jednak w tych czasach wszystko się zmienia. Ludzie coraz częściej sięgają w głąb swoich dotąd skamieniałych serc i odkładają na półkę mleko, udka z kurczaka, czy szampon testowany na zwierzętach. Odmawiają i głośno protestują przeciw czynieniu krzywdy zwierzętom naszym kosztem, mając nadzieję, że wydrą z twojego gardła martwe zwłoki, które zamierzałeś bezczelnie pożreć i zastąpią je ciecierzycą z tofu i awokado.


hobby
Cosplay – jest bliźniaczo podobny do rekonstrukcji historycznej, ale obejmuje coś bardziej nowoczesnego. Czy nigdy nie chciałeś choć na chwilę przemienić się w Samuraja Jacka, Super Mario, Czarodziejkę z Księżyca lub Wiedźmina? Cosplay daje ci tę możliwość, tworzysz strój, perukę i pełną charakteryzację, by na oczach wszystkich stać się sławną postacią z animę czy komiksów Marvela, pozwala ci stać się kimś innym, kimś ciekawszym. Pozwala ci zerwać na moment z twoim nudnym życiem i stać się superbohaterem lub największym złoczyńcą, wreszcie możesz stać się kimś.

Gaming – pochłania lepiej, niż pochłaniacz zapachu; pochłania twój czas, pieniądze i miejsce na biurku. Nie straszny mu brak internetu, albowiem jedynym obowiązkowym źródłem jego zasilania jest prąd. Wie jak kończą się wszystkie poziomy każdej powstałej gry na PC, na PS, na Xboxa. Jego życie to ciągła gra, kiedy już wystawia swoje ledwo widzące ślepia na świat zewnętrzny, ma nieodparte wrażenie, że powinien zastrzelić tego nooba, który kroczy ulicą, bez zmartwień i bez broni.

Gotowanie – jest w stanie podać nawet stuletniego kapcia z dna oceanu, w taki sposób, że będziesz zachwycał się tym wspaniałym smakiem rozpływającym się w ustach. Każdy napotkany produkt, w myślach od razu gotuje, przysmaża i dusi, myśli smakami, a na urodziny przyjaciela przychodzi z własnym tortem. Płacze na widok głodujących dzieci w Afryce.

Malowanie – Artysta przez duże A, który finezyjnie posługuje się pędzlem i ołówkiem, nie dając sobie wmówić, że na tej umowie wystarczy zwykła parafka. Ubrania nosi wiecznie przybrudzone farbą olejną, a w burzy nieogarniętych włosów, czai się gdzieś niebezpiecznie ołówek, zwarty i gotowy do pracy. Kiedy malarz ma problem z mówieniem o swoich emocjach, chwyta najbliższy skrawek papieru, czy też materiału i na nim przelewa to, co czuje.

Memy – zna ciętą ripostę na każde twoje słowo, a na telefonie pamięć ma przepełnioną przez album z memami na każdą okazję. Z pewnością ma jakiegoś również na tę, musi go tylko znaleźć. Zachwyca się uroczymi kotkami, pije z Kwaśniewskim, zakręca gaz z Putinem, ma horom curke razem z milionami Polaków, propsuje z Drake'iem, pali domy z mściwą dziewczynką i goni czarne, uciekające patelnie z Gordonem Ramsayem.

Muzyka – klasyczna, alternatywna, dance, folk, metal, rap; muzyka ma wiele imion, a sumuje je wszystkie dobra zabawa. Bez muzyki nie byłoby tańca, dlatego ci dwoje są niezastąpionymi kochankami, wysysającymi dusze i czas dzisiejszej społeczności. Wkładana do ucha razem z słuchawkami, zabiera całą twoją uwagę, odciąga od problemów, daje wolność, pozwala się odprężyć. Muzyka rozumie, muzyka nie pyta.

Rekonstrukcja historyczna – komu nie marzy się zamachnąć ogromnym, dwusiecznym mieczem, czy też zadąć w potężny róg? Świat nie jest usatysfakcjonowany tym co ma współcześnie, a ludzie chcą wrócić do korzeni, poczuć to co czuli ich pradziadowie, nosić to co nosiły ich prababki. Kto powiedział, że to co było już nie wróci? Bitwa pod Grunwaldem 2.0 może odbyć się w każdym momencie, więc topór w dłoń i do walki, draniu!

Serial – ciągnie się niemiłosiernie, raz po raz zakręca akcję, a na koniec zostawia z pustką w sercu i łzą w oku. Pochłania długie godziny twojego życia, wciągając cię nie raz w akcję 13 sezonowego dzieła, oczywiście każdy po 20 odcinków, co daje nam jakieś 54895646997643 zmarnowanych godzin, które mógłbyś wykorzystać na zrobienie wreszcie czegoś pożytecznego ze swoim życiem, jednak jest tak uzależniający, że nie umiesz się oprzeć i wciąż klikasz kolejny odcinek.

Szycie – oczko, pętelka, oczko, pętelka... Szycie wciąga, zanim wydziergasz sobie śliczny sweterek czy ciepły szaliczek, nawet nie zdążysz się zorientować, że w między czasie osiwiałeś. Szycie cieszy się, że współczesne mamuśki coraz częściej pragną zrobić wszystko same i leżąc w fotelu z nabrzmiałym brzuchem, już dziergają jakiś ładny kocyk dla maluszka.

Taniec – towarzyski, balet, twerk, hip-hop, taniec brzucha, pole dance, pogo, powstał już wiele wieków przed naszą erą, jednak dopiero dziś rozwinął skrzydła i odpowiednio pochłania ludzką uwagę. Potrafi być piękny i kuszący, ale również okrutny i porywczy, w końcu baletnice dla tańca stają się praktycznie anorektyczkami, czy też łamią palce u stóp. Taniec jest niczym wir tornada, chwytający każdego, kto znajduje się w pobliżu, zaraża pozytywnością i zachęca do wspólnej zabawy.


używki
Alkohol – piwo, wino, wódka, whisky, bimber, rum, tequila, gin, absynt, miód, nalewki, likiery; do wyboru do koloru, możesz spić się jak świnia czym tylko masz ochotę. Alkohol nauczy cię tańczyć, śpiewać, zagadywać do dziewczyn, skakać na bungee, czy podejmować ważne, życiowe decyzje. Rano zostawia po sobie bolesne wspomnienie, sprawiające, że mówisz sobie Kasia, musisz przestać pić! Jak dobrze, że nie masz na imię Kasia...

Dopalacze – wywołują halucynacje, wprowadzają błogi i euforyczny stan, poprawiają kondycję seksualną, sounds fun, co? Ależ owszem, jeśli chcesz dorobić się drgawek, bezsenności czy stanów lękowych. Dopalacze mają działanie zbliżone do narkotyków, jednak zwykle bliższe spotkanie z nimi, kończy się w przykry sposób, nierzadko po drugiej stronie.

Fastfood – zwykły mielony z ziemniaczkami i gotowaną marchewką, nigdy nie da ci tyle radości, ile da ci powiększony cheesburger, pikantne skrzydełka w sosie słodko-kwaśnym, smażone krążki cebulowe i pół litra Coca-Coli. Poza tym, nie masz czasu na takie bzdury jak gotowanie, życie płynie szybko, coraz szybciej, jeśli będziesz tracił cenne godziny na gotowanie ryżu, to nigdy nie zdążysz w tym wielkim wyścigu szczurów.

Kofeina – kawa do śniadania, kawa do obiadu, kawa na podwieczorek, kawa do kolacji, znasz to skądś? Nie? A może Tiger rano, Black w południe, Monster wieczorem, a do spania Red Bull? Och, no tak, przecież masz dużo nauki, wcześnie wstajesz do pracy, słabo się wysypiasz, jesteś zmęczony, jakoś musisz sobie pomóc, aby zwiększyć efektywność, masz rację...

Leki – w dzisiejszych czasach tyle czynników powoduje, że źle się czujemy; miewamy bóle głowy, brzucha, zęba, przeziębiamy się, skręcamy kostkę, dorabiamy się dysfunkcji organizmu, miewamy problemy natury fizjologicznej. Żółta tabletka rano, niebieska popołudniu, fioletowa wieczorem i człowiek od razu czuje się jak nowy, a kiedyś to wszystko tą aspiryną leczyli... Farmaceuci mogliby sprzedać ci nawet cukier puder w żelowej otoczce, a ty i tak łyknął byś całe opakowanie, z dumą stwierdzając, że jest ci dużo lepiej.

Narkotyki – hera, koka, hasz, LSD... podobnie jak z alkoholem, do wyboru do koloru, można się zaćpać na amen czym tylko ma się ochotę, dożylnie, doustnie, przez nos, zapalić, co kto woli, a efekty takiej uczty są nadzwyczaj zabawne, możesz zobaczyć smerfy, przepłynąć autobusem morze czy polecieć nad przepaścią. Świat wiruje i przybiera optymistyczne barwy, a ty leżysz i odprężasz się.

Seks – kiedyś służył do reprodukcji, dziś jest źródłem świetnej zabawy i nieskończonych pokładów przyjemności. Ludzkie ciało jest tak skomplikowane, że z każdym partnerem seksualnym możesz odkrywać coraz to nowe możliwości i pozycje, w których możecie wzajemnie doprowadzić się do granic szaleństwa, a przy okazji spalić kilka kalorii, kto by nie chciał?

Tytoń – papieros nie pyta cię, czemu jesteś taki zły, rozkojarzony, czy smutny, po prostu pomalutku spala się, napełniając twoje płuca dymem, a usta zajmując jakąś czynnością. Pozwala się zrelaksować i na chwilę oderwać od problemów zaprzątających ci głowę, inna sprawa, że karmi twoje organy zanieczyszczeniami, prowadzącymi do przygarnięcia niezbyt chcianego zwierzątka. Jedni obgryzają paznokcie, inni palą papierosy, czego się czepiasz?


nowa wiara
Bafomet | Baphomet – synkretyczne bóstwo, któremu cześć rzekomo oddawać mieli templariusze w baphomeriach bądź bafomeriach. Wedle teorii niektórych badaczy Baphomet to symbol Najwyższej Istoty, któremu oddają cześć wszyscy okultyści, a także masoneria.

Czajniczek Russella – wiara w wyimaginowany obiekt, wymyślony przez Bertranda Russella, będący argumentem ateistów dla wierzących. Teoria oznajmia, że gdzieś w kosmosie istnieje czajniczek, którego obecności nie możemy, ani udowodnić, ani zaprzeczyć, po prostu musimy w niego wierzyć, na czego podstawie Russell twierdzi, że to wierzący powinni udowodnić, że bóg istnieje, a nie ateiści, że nie istnieje.

Dyskordianizm – ruch powstały od bogini chaosu i niezgody - greckiej Eris, rzymskiej Discordii, będący odwrotnością dla męskiego boga ładu i harmonii, parodiuje religie monoteistyczne, ale także buddyzm czy hinduizm.

Jediizm – ruch filozoficzno-religijny oparty na ideach przedstawionych w serii Gwiezdne Wojny, głosi, że każdy powinien żyć w pokoju ze swymi emocjami, nie dawać się im kierować, dążyć do poszerzania wiedzy i unikać przywiązań.

Kościół Maradony – wiara stworzona na cześć piłkarza Diego Maradony, wychwalając go jako świętego i najlepszego gracza wszech czasów.

Latający Potwór Spaghetti – pastafarianizm, wiara w potwora zbudowanego z makaronu i mięsnych klopsików. Wierzący lubują się w piwie, a piratów uznają za osoby święte, jako strój prawilnego wyznawcy uważa się metalowy durszlak na głowie.

Masoneria – zwane też wolnomularstwem lub sztuką królewską, międzynarodowy tajny ruch społeczny, mający na celu duchowe doskonalenie człowieka i braterstwa ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Członkowie tego ruchu wierzą w postać Wielkiego Architekta Wszechświata, będącego odpowiednikiem Absolutu i platońskiego Demiurga.

Misjonarski Kościół Kopimizmu – zgromadzenie religijne wierzące, że dzielenie się skopiowanymi plikami i treściami jest świętym aktem. Neguje prawa autorskie, zachęca do piractwa muzyki, plików, treści, filmów czy programów.

New Age – ruch kulturowo-religijny, zakładający, że wszyscy jesteśmy jednością, a ludzkość jest w tej chwili w punkcie zwrotnym między dwiema epokami. Po zakończeniu tej ery rozpocznie się nowy, złoty wiek, w którym zniknie podział na państwa, religie, a wszelkie konflikty i problemy znikną.

Niemiecki Ruch Wiary – okultystyczny ruch religijny w III Rzeszy, zaliczany do religii neopogańskich, nawoływał do zastąpienia chrześcijaństwa, nową, aryjską wersją wiary.

Niewidzialny Różowy Jednorożec – stworzona na wzór i parodię bogów, wiara w nią oparta jest jednocześnie na logice i wierze - wierzymy, że jest różowa, a dzięki logice wiemy, że jest niewidzialna, bo jej nie widzimy. Jednocześnie nie możemy udowodnić, że nie istnieje, tak samo jak nie możemy dowieść nieistnienia innych bogów.

Rastafari – ruch religijny powstały na Jamajce, rastafarianie wierzą, że bóg Jah stworzył świat i opiekuje się nimi. Wiara ta została zapoczątkowana chęcią walki o równouprawnienie ras i jest oparta o chrześcijaństwo oraz afrykańskie wierzenia.

Okultyzm/Ezoteryka – zespół poglądów i wierzeń o istnieniu niepoddających się naukowym obserwacjom istot, mocy i możliwości ukrytych we wszechświecie i człowieku, wierzenia o wychodzących poza poznanie zdolnościach ludzkich i ich podporządkowaniu, związane z tymi wierzeniami magiczne rytuały, praktyki medytacyjne i ćwiczenia. Historia okultyzmu sięga czasów starożytności, a na przestrzeni wieków zyskiwał lub tracił na popularności.

Ruch Świadomości Kryszny – hinduistyczna tradycja religijna, powszechnie znana jako Hare Kryszna, wyznawcy są wegetarianami, wolni od używek, ograniczają życie seksualne do małżeństwa, powstrzymują się od hazardu i codziennie intonują 1728 razy Maha Mantrę.
Satanizm – wierzenie kultywujące postać Szatana, cechy charakterystyczne to samouwielbienie, sprzeciw wobec norm społecznym czy przeświadczenie o posiadaniu tajemnej wiedzy na temat demonów, wyznawcy czczą i czynią zło, a swoje czyny usprawiedliwiają Szatanem.

Scjentologia – sekta, filozofia religijna poświęcona propagowaniu rozwoju ducha ludzkiego, uwalnia od uzależnień, depresji, problemów w nauce czy chorób psychicznych. Charakteryzuje się odseparowywaniem członków wyznania od swoich rodzin.

Spirytyzm – doktryna stworzona w połowie XIX wieku przez francuskiego naukowca Hipolita Rivaila, głosząca istnienie w każdym człowieku „czynnika myślącego”, który po śmierci odłącza się od ciała fizycznego i wciela przez reinkarnację w kolejne istoty. Zmarli, a jeszcze nie reinkarnowani ludzie mogą się porozumiewać z żywymi bezpośrednio, albo za pośrednictwem specjalnie uzdolnionych w tym kierunku osób (medium). Spirytyzm uznaje istnienie Najwyższej Inteligencji (odpowiednik Boga), choć współcześnie i tak jego najbardziej atrakcyjnym aspektem jest wywoływanie duchów lub paranormalne śledztwa.

Świadkowie Jehowy – związek wyznaniowy głoszący, że jedynym bogiem jest Jehowa, wszyscy współtworzą społeczność duchowych braci i sióstr. Wyznawcy żyją w przeświadczeniu o ciążącej na nich misji nawrócenia niewiernych, aby po niechybnej apokalipsie ocalić dzięki temu jak największą część ludzkości. 

Wicca – najbardziej znany odłam religii neopogańskiej, inspirowana celtyckimi wierzeniami, której przewodnimi bóstwami jest Potrójna Bogini i Rogaty Bóg. Wiara ta posiada wiele różniących się odmian, jednak zawsze praktykuje się w niej magię,  jest mocno oparta o naturę oraz pięć żywiołów.

Nowych bóstw może być nieskończenie wiele, powyżej znajdują się tylko jedne z ważniejszych propozycji, jeśli masz inny pomysł, po małej konsultacji z administracją, jak najbardziej możesz go wcielić w życie. Oprócz powyżej opisanych możemy zaproponować Ci: teorie spiskowe, paleoastronautykę, ufologię, korporację, anime, mangę, sakrobiznes, karierę, reklamę, najróżniejsze systemy filozoficzne, ruchy społeczne i wiele, wiele innych.
Szablon wykonały drama queen i lannisterski szpieg. Obsługiwane przez usługę Blogger.